Klimatyzacja w bloku.

Jeżeli w mieszkaniu dokuczają nam upały, warto pomyśleć o montażu klimatyzatora. Szczególnie, gdy mamy mieszkanie z oknami od południa czy zachodu, letnie upały mogą być szczególnie uciążliwe. Coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzatora w bloku, aby korzystać z dobrodziejstwa chłodu w swoim mieszkaniu.

Zgoda na montaż
Każdy klimatyzator ścienny (tzw. split) składa się z jednostki wewnętrznej i jednostki zewnętrznej. Dlatego przed zakupem i zamontowaniem na zewnątrz jednostki klimatyzatora konieczne jest uzyskanie zgody spółdzielni, wspólnoty lub właściciela budynku. W Polsce nie ma aktualnie przepisów, które jednoznacznie precyzują to zagadnienie, dlatego decyzyjność w tej sprawie leży wyłącznie po stronie administratorów lub zarządców budynku. Wiedz, że dach, elewacja, a niekiedy nawet balkon, stanowią tzw. części wspólne i ingerencja w ich strukturę jest możliwa wyłącznie po uzyskaniu zgody.

Pierwszym krokiem powinno być złożenie odpowiedniego wniosku do administracji, aby zalegalizować montaż klimatyzatora. Zwykle dopuszcza się montaż jednostki zewnętrznej klimatyzatora na balkonie. Niektóre spółdzielnie i wspólnoty nie stawiają ograniczeń, inne zezwalają na montaż tylko na podłodze balkonu. Niektóre z tych instytucji mają przygotowane odpowiednie druki wniosków wraz z opisem wymaganych parametrów technicznych urządzenia.

Szczegóły techniczne montażu agregatu zależą od konkretnych wytycznych znajdujących się w regulaminie instytucji. Mogą dotyczyć takich kwestii, jak dopuszczalna moc klimatyzatora czy sposób odprowadzania skroplin. Istotne bywa również, by urządzenie było wyposażone w opcję cichej pracy lub tryb snu. Z gamy klimatyzatorów Rotenso w tę funkcję wyposażone są wszystkie modele klimatyzatorów ściennych: MiraiVersu MirrorVersu SilverVersu GoldFiroKukaElisImotoUkura i Roni.

Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, można przystąpić do  wyboru firmy posiadającej wymagane przepisami uprawnienia do montażu klimatyzacji oraz zakupu klimatyzatora.

W przypadku odmowy jedynym wyjściem pozostaje zakup klimatyzatora przenośnego. To kompaktowe urządzenie, któremu do pracy, poza podłączeniem do prądu, niezbędna jest możliwość wyprowadzenia z klimatyzatora ciepłego powietrza na zewnątrz, np. poprzez specjalny rękaw montowany na uchylonym oknie lub drzwiach balkonowych. Rotenso oferuje trzy modele znakomitych klimatyzatorów przenośnych: OrtaGiru i Zico.