Wentylacja z odzyskiem ciepła – inaczej rekuperacja to obowiązkowe wyposażenie nowoczesnego i energooszczędnego domu. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie dość, że działa jak chce w zależności od warunków pogodowych i obejmuje swym zasięgiem tylko nieliczne pomieszczenia (łazienki i kuchnie), to przyczynia się do największych strat ciepła. Szacuje się że wentylacja grawitacyjna generuje 30-50% całkowitych kosztów ogrzewania budynku.
Powietrze z budynku ogrzewa powietrze wprowadzane do budynku za pomocą rekuperatora. Powietrze to nie miesza się, jest ono rozdzielone za pomocą wymiennika. W wysokiej klasy urządzeniu sprawność odzysku ciepła wynosi 97%.
Bardzo ważne w montażu rekuperacji jest prawidłowe zaprojektowanie systemu a następnie rzetelnie wykonanie instalacji. Taki projekt wykonujemy w cenie usługi. System na pewno łatwiej zainstalować w domu dopiero budowanym niż w już wykończonym. Wynika to z konieczności doprowadzenia do prawie wszystkich pomieszczeń przewodów, którymi jest transportowane powietrze nawiewane i wywiewane. Nasza firma specjalizuje się w wykonaniu instalacji rekuperacji.
Dobre urządzenie powinno się wyróżniać wysoką sprawnością odzysku ciepła, niedrogą eksploatacją (praca wentylatorów, filtry) oraz cichą pracą. Dostępne na rynku rekuperatory różnią się między sobą rodzajem zamontowanego w nich wymiennika ciepła.
Zbudowany jest on z małych, ułożonych prostopadle względem siebie kanałów, którymi przepływają krzyżowo strumienie powietrza – wywiewny oraz nawiewny. Nie mieszają się one, dlatego przenoszenie wilgoci, zapachów i zanieczyszczeń przez rekuperator jest wykluczone. Stopień odzysku ciepła dochodzi do 70%.
Działa na podobnej zasadzie co krzyżowy z tą różnicą, że kanały ułożone są względem siebie równolegle. Dzięki temu droga, jaką pokonuje powietrze, jest dłuższa, co sprawia, że sprawność urządzenia jest wysoka. Tu również strumienie powietrza nawiewanego i usuwanego nie mieszają się ze sobą. Odzysk ciepła wynosi 95%.
Ma kształt walca, który znajduje się w ciągłym ruchu. Napędzany jest on dodatkowym silnikiem. Taka konstrukcja urządzenia sprawia, że do kanałów znajdujących się wewnątrz walca napływa raz powietrze świeże, a raz zużyte. Może zatem dochodzić do niewielkiego mieszania się zapachów. Odzysk ciepła to około 80%.
To nowocześniejsza odmiana urządzenia przeciwprądowego. Zapewnia odzysk z powietrza zużytego energii cieplnej oraz z wilgoci, przekazując ją strumieniowi nawiewanemu. Poprawia się dzięki temu jakość powietrza – zimą nie jest przesuszone. Stopień odzysku ciepła wynosi powyżej 100%, wskutek kondensacji pary wodnej.