Odkurzacze centralne

Nie ulega wątpliwości, że centralne odkurzacze to rozwiązanie wygodne i bezpieczne. Dobiera się go do wielkości pomieszczenia. Może znaleźć zastosowanie w mieszkaniu, domu jednorodzinnym lub domu letniskowym. System składa się z jednostki centralnej oraz rur rozprowadzonych po budynku. System rur najlepiej jest rozprowadzić już na etapie budowy, bo później będzie to kłopotliwe.

Sprzątanie domu za pomocą odkurzacza centralnego jest prostsze i trwa krócej niż modelem tradycyjnym. W czasie działania nie trzeba go bowiem przenosić z pokoju do pokoju lub z piętra na piętro. Zamiast tego wystarczy włożyć lekki i giętki wąż ssący do gniazda w ścianie i rozpocząć pracę. Sam wąż jest długi – w zależności od wielkości domu i ilości zamontowanych gniazd ssawnych – może mieć od 7,5 do 15 m. Umożliwia to sprzątnięcie z jednego gniazda co najmniej kilku pomieszczeń. Odpowiedniej długości wąż znacznie ułatwia też odkurzanie wysoko zawieszonych żyrandoli, karniszy, szafek i półek. Z tradycyjnym odkurzaczem byłoby to możliwe tylko wtedy, gdy druga osoba podtrzyma nam urządzenie.

W domu o powierzchni 150 metrów² rocznie powstaje ok. 15 kilogramów kurzu (wg. badań Andreas Winkens, 2013), który jest siedliskiem aż 30 substancji uczulających. Dla osób chorujących na alergię – najgroźniejsze są roztocza. W trakcie sprzątania tradycyjnymi metodami, mieszanina różnego rodzaju alergenów, jest dodatkowo rozpylana i unosi się w niemal całej przestrzeni danego pomieszczenia. Co więcej, korzystanie z konwencjonalnych odkurzaczy, powoduje rozmnożenie i kilkukrotne zwiększenie ilości roztoczy w pomieszczeniu.
Są to przyczyny, dla których warto postawić na dobrej jakości odkurzacz centralny. Jest on niezastąpiony, jeśli chodzi o zebranie brudu i kurzu, a także przefiltrowanie zanieczyszczonego powietrza.

Jeżeli w domu znajdują się osoby zmagające się z alergią, warto odkurzać podłogi minimum raz dziennie. Częste odkurzanie nie będzie uciążliwe dla mieszkańców, ponieważ główne źródło hałasu (jednostka centralna) znajduje się w innym pomieszczeniu.
Czynność jest też wygodna dla osoby sprzątającej, ponieważ kabel elektryczny nie plącze się pomiędzy nogami, nie trzeba przenosić urządzenia w różne miejsca w domu, a także dźwigać go po schodach.