ŚWIEŻE I CZYSTE POWIETRZE DZIĘKI REKUPERATOROM VASCO….

Wentylacja VASCO zapewnia świeże i czyste powietrze w domu przez cały rok. Dla zdrowia domowników w energooszczędnym, czyli szczelnym domu, rekuperacja przeciwdziała wysokiej koncentracji dwutlenku węgla, która negatywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie ludzi , a także nadmiernej wilgoci , powodującej rozwój pleśni i grzybów.

Przez cały czas rekuperacja oczyszcza powietrze zanim dostanie się ono do wnętrza domu, gdyż w centrali wentylacyjnej znajdują się filtry , które zatrzymują znaczną część smogu i praktycznie wszystkie pyłki roślinne utrudniające życie alergikom. Co więcej to, że cała objętość powietrza jest do wnętrza domu wprowadzana przez system rekuperacji umożliwia montaż dodatkowych urządzeń filtrujących, które zatrzymują praktycznie cały smog i związane z nim nieprzyjemne zapachy.

Filtr skrzyniowy Vasco cleanAir to rozwiązanie , które umożliwia wybór jednego z dwu rodzajów filtrów dla ochrony przed smogiem dominującym w danej okolicy. cleanAirFilter ISO ePM1 80% zatrzymuje ponad 80% cząstek o wielkości 1 mikrometra i większych ,natomiast cleanAirFilter NOx, SOx z aktywnym węglem usuwa z powietrza szkodliwe gazy : rozpuszczalniki, węglowodory, benzopiren, tlenek azotu i siarki , a także metale ciężkie (ołów) , emitowane przez przemysł i samochody.

Filtr elektrostatyczny Crystall Round to innowacyjny filtr antysmogowy klasy ePM1 90%- co oznacza, że oczyszcza powietrze nawiewne do wnętrza domu, zatrzymując cząstki wielkości 1 mikrometru ze skutecznością do 95%. Taką samą skuteczność wykazuje w odniesieniu do większych cząstek, referencyjnych dla oceny czystości powietrza :2,5 um i 10 um. Opatentowana technologia filtra elektrostatycznego, polega na wykorzystaniu pola elektrycznego do naładowania cząstek smogu, które następnie są skutecznie przyciągane i zatrzymywane na przeciw naładowanych elektrodach. Ten filtr eliminuje z powietrza wszystkie cząstki stałe , w całym zakresie tworzącym sm og, w tym również najmniejsze cząstki o wielkości poniżej 1 mikrometru , a także wirusy i bakterie. Jednocześnie dzięki technologii elektrostatycznej , filtr powoduje znikome spadki ciśnienia w instalacji wentylacji , a koszt jego eksploatacji jest bardzo niski.

Oszczędności dzięki wentylacji……

Oszczędności ciepła oznacza w praktyce , że w okresie mroźnej zimy rekuperator ogrzewa powietrze z zewnątrz do temperatury około 16o C , odbierając ciepło powietrzu wyrzucanemu na zewnątrz . System grzewczy nie musi zatem dogrzewać świeżego powietrza a zatem od temperatury takiej jak na zewnątrz np(-10o C) do temperatury wewnętrznej (np 22o C) ale jedynie w zakresie od 16o C do 22 . Realna oszczędność zależy od wielu czynników , ale jest możliwe , że koszty ogrzewania domu z rekuperacją w porównaniu do takiego samego bez rekuperacji wyniosą nawet połowę ceny !

W okresie lata , jeśli dom jest wyposażony w klimatyzację , rekuperacja zatrzymuje chłód . Cały czas dostarcza świeże powietrze , zmniejszając wydatki na klimatyzację. Gdy dom nie ma klimatyzacji , funkcja automatycznego by-passu w rekuperatorze ogranicza przegrzewanie budynku dzięki nocnemu wietrzeniu bez odzysku ciepła.