Rekuperacja VASCO: Oszczędność energii i zachowanie zdrowia.

Kiedy ceny energii potrzebnej do ogrzewania rosną w niekontrolowany sposób, a miliony obywateli słyszą od polityków, że mogą palić wszystkim, WARTO DOCENIĆ ZALETY DOMU Z SYSTEM REKUPERACJI. To nie tylko szansa na ciepło zimą bez utraty całego majątku, ale też ochrona przed zabójczym smogiem.

Polskie budownictwo jednorodzinne wolno przyjmuje standard rzeczywistej energooszczędności, która jest możliwa w budynku nie tylko izolowanym termicznie, ale przede wszystkim szczelnym. Tradycyjnie domu z cegły z kominami, która uosabiają marzenia Polaków o własnym domu, nie zawsze sprawdzają w dążeniu do oszczędności energii, ponieważ niestety pełne są mostków termicznych i nieszczelności.

Jeśli jednak wybudować dom, kierując się nie marzeniami, ale zgodnie z prawami fizyki, będzie miał on ciągłą zewnętrzną izolację i – co równie ważne – będzie całkowicie uszczelniony. Dom powinien mieć konstrukcję termosu, bo dopiero wtedy może być faktycznie energooszczędny. Słowo „termos” odpycha tradycjonalistów, jednak w tak wybudowanym domu można nie tylko zatrzymywać energię, ale też stworzyć warunki idealnego komfortu dzięki zastosowaniu rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła.

Taki dom nie ma kominów do wentylacji, okna nie są rozszczelnione, za to powstaje w budynku nowa instalacja oparta na centrali wentylacyjnej z systemem kanałów powietrznych, doprowadzonych do każdego pomieszczenia. Dba ona o wymianę odpowiedniej do potrzeb ilości powietrza zużytego na świeże i jednocześnie dzięki wymiennikowi ciepła w centrali odzyskuje nawet 90 proc. energii cieplnej z powietrza wyrzucanego z domu, ogrzewając nim powietrze nawiewane.

Wentylacja mechaniczna w domach jednorodzinnych stosowana jest od stosunkowo niedawna, przeszkodą zastosowania tych systemów były gabaryty kanałów doprowadzających powietrze do pomieszczeń, które dawniej były robione ze stali i wymagały zabudowy w przestrzeniach podsufitowych, co z kolei pociągało konieczność podnoszenia wysokości kondygnacji . Rósł również koszt domu.

Obecnie istnieją systemy kanałów specjalnie zaprojektowane z myślą o domach jednorodzinnych, jak na przykład system EasyFlow firmy Vasco.

Wyróżnia się on konsekwentnie stosowaną wysokością elementów – 6 cm, co umożliwia zabudowę przewodów wentylacyjnych do wszystkich pomieszczeń domu w warstwach podłogowych i dzięki temu wysokość kondygnacji może pozostać niezmieniona. Kanały EasyFlow są wykonane z tworzywa sztucznego HDPE i mają specjalnie aerodynamicznie dopracowaną konstrukcję, aby system wentylacji w domu działał bezgłośnie.

Ochrona przed wnikaniem smogu do wnętrza domu

Dodatkową zaletą budowy domu z systemem rekuperacji jest ochrona przed wnikaniem do wnętrza smogu. Przy uszczelnieniu budynku całość powietrza, którym będą oddychać domownicy, będzie przechodzić przez rekuperator, który jest wyposażony w filtry oczyszczające powietrze z pyłu zawieszonego. Już standardowe filtry montowane w rekuperatorach Vasco, które posiadają klasę ISO ePM1 55%, dają wysoką ochronę, bo ta klasa oznacza, że pył zawieszony o wielkości 1 mikrometra jest zatrzymywany w co najmniej 55 proc., jednocześnie większe cząstki, na których podstawie oceniane jest zagrożenie smogiem, są zatrzymywane jeszcze skuteczniej: PM 2,5 – 65 proc., a PM 10 – 79 proc. Jednocześnie mając rekuperację, można zamontować dodatkowe filtry, które całkowicie odetną smogowi drogę do domu.

Vasco proponuje innowacyjny filtr elektrostatyczny Crystall Round, który działa dzięki wykorzystaniu technologii jonizacyjnej na poziomie skuteczności filtrów absolutnych, stosowanych do ochrony sal operacyjnych i laboratoriów.

Filtr Vasco zatrzymuje cząstki PM1 i jeszcze mniejsze, szczególnie groźne, bo WNIKAJĄCE BEZPOŚREDNIO DO KRWIOBIEGU CZŁOWIEKA W PONAD 90 PROC.

Właśnie te frakcje cząstek odpowiadają za przedwczesną śmierć około 45 tys. osób rocznie w Polsce z powodu chorób serca, płuc i mózgu – tę liczbę potwierdził w 2017 r. Narodowy Fundusz Zdrowia w specjalnym raporcie.

Podsumowując: rekuperacja, czyli montaż systemu wentylacji z odzyskiem ciepła, w domu jednorodzinnym jest nie tylko opłacalna ekonomiczne, ale też zwiększa bezpieczeństwo naszego zdrowia. Do tego korzystnie wpływa na komfort. Wszyscy, którzy mieszkają w domu z rekuperacją, potwierdzają, że codziennie mają wrażenie jakby właśnie przewietrzono pomieszczenia, mimo że okna są cały czas zamknięte. Żeby rekuperacja nie była dodatkowym wydatkiem, konieczne jest jej zaplanowanie przed rozpoczęciem budowy, wtedy koszt rekuperacji zwróci się w oszczędnościach na innych elementach: niebudowaniu kominów, wykonaniu stałych szkleń w części okien, a przede wszystkim w dostosowaniu wielkości systemu ogrzewania do zmniejszonego zapotrzebowania na energię.