NAWILŻACZ KANAŁOWY ADIABATYCZNY VASCO

W domu , w którym jest montowana wentylacja mechaniczna z rekuperatorem idealnym sposobem na utrzymanie stałej , optymalnej dla ludzi (i drewnianych mebli) wilgotności względnej powietrza jest montaż nawilżacza kanałowego jako dodatek urządzenia w systemie rekuperacji. Obudowa nawilżacza jest wykonana z tworzywa EPP ( polipropylen spieniony) Złącza kanałowe wentylacyjne mają średnicę do 200mm. Nawilżacz wymaga stałego podłączenia wody wodociągowej i odpływu do kanalizacji , jest zasilany elektrycznie 230V . Bezpieczne i efektywne działanie nawilżacza jest zapewnione przez grzałkę elektryczną PTC uruchamianą przez sterownie automatycznie w razie konieczności , tak aby nie woda nie wkropiła się w kanałach wentylacyjnych. Bezpieczeństwo higieniczne jest zapewnione dzięki filtrowi LegioSafe , który zapobiega rozwojowi drobnoustrojów na wilgotnej matrycy z włókna szklanego.

Nawilżacz kanałowy zamontowany na kanale nawiewu dostarcza powietrze o optymalnej wilgotności na kanale nawiewu dostarcza powietrze o optymalnej wilgotności do wszystkich pomieszczeń domu , które tego wymagają ( salon, sypialnia, gabinet), a precyzyjne dozowanie wody, wraz z czujnikiem i sterowaniem gwarantuje stały poziom wilgotności powietrza wewnątrz domu sprzyjający zdrowiu domowników i ich komfortowi.

Chłodnica kanałowa jest odrębnym urządzeniem na bazie konstrukcji nawilżacza wykorzystującym zjawisko odparowywania wody. Gdy woda jest intensywnie odparowywana pobiera ciepło. Dzięki temu powietrze przepływające przez chłodnicę , w której matryca z włókna szklanego jest stale nwilżana , schładza się , a następnie w wymienniku rekuperatora oddaje chłód powietrzu z zewnątrz , które jest kierowane do pomieszczeń nawiewowych: salonu , sypialni , gabinetu.

Działanie chłodnicy pokazuje schemat . Powietrze kierowane do sypialni i salonu może mieć temperaturę nawet o 8o C niższą niż aktualna temperatura n a zewnątrz. Chłodnica kanałowa jest montowana w innym miejscu instalacji niż nawilżacz – na kanale z powietrzem powracającym z pomieszczeń. Urządzenia nawilżacza i chłodnicy będą używane w różnych porach roku dla dwu różnych celów , są też oferowane jako zestaw Combi z jednym czujnikiem kanałowym i sterownikiem.

Osiągnięcie temperatury 19o C na nawiewie nie oznacza , że taka temperatura będzie w pomieszczeniu , ponieważ temperatura powietrza w pokojach zależy od wielu czynników-przede wszystkim od zysków ciepła z nasłonecznionych okien i ścian.