4 CECHY ZDROWEGO KLIMATU WEWNĄTRZ BUDYNKU.

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że jakość powietrza w pomieszczeniach domowych jest często gorsza niż jakość powietrza na zewnątrz. Jednakże niezwykle ważne jest to, aby być wyczulonym w tej kwestii, chociażby dlatego, że spędzamy aż 80 do 90 % czasu w naszych domach. Poza tym zdrowy mikroklimat domowy to coś więcej niż dobra jakość powietrza. Oto 4 podpowiedzi, które sprawią, że będziesz się cieszyć zdrowszym stylem życia!

Temperatura

Idealna temperatura pomieszczenia w przeciętnym domu powinna spełniać trzy warunki. Temperatura powinna: 

być stała w miarę możliwości,

wahać się pomiędzy 19 a 22°C,

przede wszystkim nie być zbyt niska.

Czy w twoim domu znajduje się ogrzewanie podłogowe? W takiej sytuacji od 19 do 20°C to optymalna temperatura. Jeżeli posiadasz grzejniki, możesz swobodnie trochę podkręcić termostat – idealna temperatura to 21 do 22°C.

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza w domu jest równie ważna dla twojego zdrowia oraz wpływa na dobry stan twojego domu. Poziom wilgotności powietrza w domu można mierzyć przy użyciu wilgotnościomierza. Optymalna wilgotność powinna wahać się pomiędzy 40 a 60%. Zbyt suche powietrze jest tak samo szkodliwe dla ludzkiego zdrowia jak powietrze zawierające zbyt dużo wilgoci, jako że powoduje ono podrażnienie oczu i skóry. Jeżeli nosisz szkła kontaktowe, narażony jesteś na konsekwencje nadmiernie suchego powietrza w domu i w biurze.

Zdrowy mikroklimat domowy dzięki wentylacji

Prostym sposobem na utrzymanie zdrowego powietrza wewnątrz domu jest systematyczne wietrzenie pomieszczeń. Najłatwiejszym sposobem jest po prostu otwarcie okien, ale możesz również zdecydować się na wentylację, która działa przez całą dobę. Jeżeli wybierzesz system wentylacji mechanicznej, pamiętaj, że filtry powinny być czyszczone regularnie w celu zapewnienia jego optymalnego działania.

Hałas

Dobra akustyka jest niezbędna dla zdrowia. Wybierz okna i drzwi, które zapewnią właściwą izolację dźwiękową, oraz wentylatory zaopatrzone w bocznice sieci wentylacyjnej i system kanałów, ponieważ takie rozwiązanie znacznie ograniczy hałas. Następnie usiądź i ciesz się ciszą i spokojem panującymi w twoim domu.