Instrukcja montażu

Sam montaż instalacji wentylacji nie jest procesem skomplikowanym, w przypadku systemu Ecovent jest to bardzo proste w porównaniu do systemów Spiro ( sztywne rury). Jeśli system montowany jest w wylewkach rozpoczynamy od wyznaczenia przejść przez strop na planie projektu są zaznaczone gdzie mniej wiecej powinny być te punkty, po wyznaczeniu przejść przez strop robimy przewiert (fi 130).

W przypadku podwieszenia pod sufitem sprawa wygląda prościej wystarczy zaznaczyć miejsca montażu skrzynek rozprężnych i rozdzielaczy, po przewierceniu/wyznaczeniu mocujemy skrzynki rozprężne i rozdzielacze. Po zamontowaniu skrzynek należy rozprowadzić kanały wentylacyjne miedzy skrzynkami ( od rozdzielaczy do skrzynek rozprężnych). w zależności od konstrukcji domu ( tradycyjna lub szkieletowa) może zajść potrzeba wykucia dziury by przełożyć przewody wentylacyjne. Przewody staramy się rozkładać tak by nie krzyżowały się ( jeśli to możliwe) oraz nie było zbyt dużej ilości załamań.

Przewody wpinamy do skrzynek na wcisk wcześniej zakładając uszczelkę po włożeniu do skrzynki zaginamy specjalny zatrzask. Dzięki zastosowaniu elastycznych przewodów i uszczelek system zachowuje wysoką szczelność.

Po podpięciu skrzynek przystępujemy do budowy czerpni i wyrzutni. średnica zależy od średnicy jaka będzie wchodzić do rekuperatora najczęściej czerpnia jest to rura 200 ocieplona matą 3 cm. Czerpnię i wyrzutnię montujemy w odległości minimum 4 metry ( by powietrze się nie mieszało), Czerpni nie budujemy po stronie południowej. Poniżej filmik przedstawiający montaż systemu.

Ostatnim elementem systemu wentylacji jest rekuperator, podłączenie go nie jest niczym skomplikowanym ale zajmuje trochę czasu. podstawą jest odczytanie w instrukcji jak przychodzą króćce które są od czerpni, wyrzutni, nawiewu i wywiewu.Po zapoznaniu się z tym należy odpowiednio podpiąć wszystko za pomocą kanałów elastycznych z izolacją flex. Są to specjalne kanały którymi podpinamy czerpnie i wyrzutnie oraz skrzynki rozdzielaczy do rekuperatora, zabezpieczenie kanału na rekuperatorze jest za pomocą metalowych objemek lub plastikowych. Najważniejsze trzeba pamiętać by podłączyć odpływ skroplin z rekuperatora inaczej pod rekuperatorem będzie gromadzić się lub cieknąć woda (wilgoć z powietrza).