REKUPERATOR VASCO X350 E/ X450 E / X 500 E

Seria X to rekuperatory o wysokiej efektywności odzysku ciepła, kompaktowej budowie i korzystnej cenie .

Budowa jest wykonana z blachy stalowej malowanej proszkowo cała wewnętrzna konstrukcja rekuperatora wykonana jest z EPP czyli spienionego polipropylenu – materiału o znakomitych właściwościach dla wytłumienia wibracji silników , cichego przepływu powietrza i o bardzo wysokiej trwałości.

Przyłącza powietrza czerpni i wyrzutni są od góry . Przyłącza wewnętrzne: nawiewu i wyciągu są zarówno od góry jak i z dołu. W zależności od tego, na której kondygnacji będzie umieszczony rekuperator możliwe jest wykorzystanie przyłączy od góry gdy jest na parterze, od dołu gdy jest na poddaszu co umożliwia zredukowanie ilości kanałów o dużej średnicy.

Filtry powietrza

Standardowym wyposażeniem są filtry F7 (wg aktualnej normy DIN EN ISO 16890: ISO ePM1 55%) dla nawiewu świeżego powietrza do pomieszczeń, oraz G4 (ISO coarse 75%) dla wyciągu celem ochrony wymiennika. 

Łatwy dostęp (bez narzędzi) do filtrów, które użytkownik powinien kilka razy w roku odkurzyć dla wydłużenia ich żywotności.

Wymiennik ciepła

Krzyżowo-przeciwprądowy wymiennik z polistyrenu firmy Recair Comfort RS160. Największy rozmiar w typoszeregu o najwyższej efektywności. Objętość wymiennika wynosi 51 litrów, a powierzchnia wymiany ciepła 36m2 dzięki innowacyjnej strukturze kanalików o trójkątnym przekroju.

Wymiennik jest automatycznie chroniony przed zamarzaniem w miesiącach zimowych, dzięki zastosowaniu grzałki elektrycznej dla pełnego bilansowania nawiewu i wyciągu w okresie mrozów. Dodatkowym zabezpieczeniem jest okresowe wyłączanie nawiewu.

Grzałka elektryczna

Grzałka typu PTC ze zmiennym poborem prądu elektrycznego (maksymalny pobór 700 Wat) zapewnia dozowanie mocy grzejnej w zależności od bieżących potrzeb. Grzałka PTC jest samoregulująca oraz ma długą żywotność.

Grzałka PTC powinna być zamontowana wewnątrz króćca z czerpni, przed uruchomieniem wentylacji. Grzałka jest zasilana i sterowana przez rekuperator z uwzględnieniem minimalizowania kosztów prądu elektrycznego.